Ostatní

Sezóna hurikánů 2007

Karibské moře a pobřeží USA a Mexika sužuje každoročně série hurikánů. Jejich výskyt je formálně ohraničen tzv. sezónou hurikánů (anglicky hurricane season, španělsky temporada de huracanes), která začíná oficiálně 1. června a končí 30. listopadu. Jaká byla ta letošní?

Tropická bouře Erin

Dne 9. srpna 2007 se na jih od Jamajky zformovala jedna z dalších tropických bouří letošní sezóny. Tropická bouře s názvem Erin způsobila v následujících dnech vytrvalé deště na Bahamách, pobřeží Yucatánu a nakonec také Texasu. Podle dat z družic povýšila Erin z tropické deprese na bouři 15. srpna. O den později se Erin dostala nejblíže k pevnině poblíž texaského Lamar. Erin je jasným příkladem toho, že klasifikace hurikánů nemusí vždy přesně vystihovat výši škod a počty obětí na životech. Přestože rychlost větru dosáhla pouhých 65 km/h, což je hluboko pod hranicí hurikánu, vyžádala si značné ztráty na životech. Podle dostupných údajů zemřelo kvůli přímým i nepřímým následkům Erin 18 lidí.

Hurikán Felix

Píše se 31. srpen 2007 a poblíž souostroví Windward Islands se formuje tropická deprese. O den později už povyšuje na tropickou bouři a dostává jméno Felix. Ten den na večer pak Felix překračuje hranici hurikánů a velmi rychle sílí až k pátému nejvyššímu stupni. Na východ od Nicaraguy dosahují jeho větry rychlosti 260 km/h. Následky, které zanechal v Nicaragui, Hondurasu, Guatemale a na ostrovech v Karibském moři jsou katastrofální. Evakuovány musely být desítky tisíc lidí. Počet obětí dosáhl počtu 133. Felix se stal druhým největším hurikánem letošního roku.

Tropická bouře Gabrielle

Počátkem září se poblíž pobřeží Georgie vyskytovala studená fronta, ze které se zformovala tropická bouře. Postupně se přesunula na jihovýchod od Mysu Hatteras. Bouře Gabrielle nezpůsobila větší škody a nepřiblížila se významněji k americkému pobřeží. Nepřímo ale způsobila v některých oblastech silně jší deště.

Hurikán Humberto

Dne 8. září se západně od Kuby začal formovat další z hurikánů letošního roku. Ještě ve stádiu tropické deprese pokračoval Humberto směrem do oblasti Mexického zálivu. Asi 100 km od texaského města Matagorda Humberto velmi rychle zesílil do stádia tropické bouře. To se psalo 13. září a Humberto se začal stáčet na sever a poté na severozápad. Humberto se krátce dostal i na první stupeň hurikánu poblíž High Island v Texasu. Následně hurikán opět zeslabil na tropickou bouři a pokračoval na jihozápadní Louisianu.

Tropická bouře Ingrid

Dne 14. září dosáhla maxima jedna z dalších méně nápadných tropických bouří letošní sezóny. Ingrid dosáhla maximální rychlosti větru asi 75 km/h. Žádné škody ani oběti na lidských životech hlášeny nebyly, neboť bouře se nepřiblížila k pevnině.

Tropická bouře Jerry

Celkem nenápadně se 21. září zadělalo na tropickou bouři asi 1710 km západně od portugalského souostroví Azory. Dne 24. září jsme tady již měli oficiální tropickou bouři s názvem Jerry. K pevnině se ale Jerry vůbec nepřiblížil a nevzbudil tak velký rozruch. Dne 25. září se Jerry rozplynul.

Hurikán Karen

Velká tropická vlna a nízký tlak zadělali 21. září u pobřeží Afriky na další hurikán letošního roku. Do 26. září postupoval budoucí hurikán severozápadním směrem a nabíral na síle. Nikoho proto nepřekvapilo, že došlo ke zformování tropické bouře, která dostala v souladu s pravidly jméno Karen. Několik hodin poté došlo k velmi podstatnému zesílení až na první stupeň hurikánu. Nicméně již 28. září Karen opět oslabila a přibližně o jeden den později se rozplynula. Nebyly prokázány žádné přímé ani nepřímé vlivy na počasí na pevnině.

Hurikán Lorenzo

Na západ od Afriky se 21. září zformoval další z hurikánu letošní sezóny. Bouře se poté přesunula na jihozápadní část Mexického zálivu. Dne 25. září získala bouře statut tropické deprese a už o dva dny později tropické bouře. V tu chvíli se Lorenzo nacházel poblíž mexického Tuxpan. Maximální síly větru dosáhl Lorenzo 28. září a vstoupil na pevninu poblíž mexického města Tecolutla. Tím radikálně oslábnul a na druhý den se rozplynul. Vlivem nepřímých důsledků v podobě záplav a sesuvů půdy zemřelo v Mexiku šest lidí. Hurikán zasáhl především státy Puebla a Veracruz. Následky byly o to horší, že nedaleko udeřil na pevninu asi měsíc předtím hurikán Dean.

Tropická bouře Melisa

Příběh tropické bouře příliš nevybočuje v porovnání s příběhy ostatních tropických bouří měsíce září. Její vznik se datuje k 26. září západně od pobřeží afrického kontinentu. O dva dny později Melisa překročila hranici tropické bouře, nicméně velmi rychle opět oslabila. Žádné vlivy na počasí v obydlených oblastech nebyly zaznamenány.

Hurikán Noel

Písmenem "N" se rozloučila letošní sezóna hurikánu. Dne 27. října se ve východních končinách Karibského moře zformovala tropická deprese, která ale velmi rychle nabírala na síle a už 28. října se dostala do kategorie tropické bouře. O den později zasáhl Noel ostrov Haiti a poté zamířil směrem ke Kubě. Přestože Noel dosáhl jen prvního stupně hurikánu, pro oblast Karibské moře měl zdrcují následky. Především povodně si vyžádaly na 148 lidských životů. Nejvíce obětí měl Noel na kontě v Dominikánské republice a Haiti. Noel pokračoval směrem k souostroví Bahamy a poté směrem ke kanadskému pobřeží. Nakonec se stočil zpět směrem ke Grónsku a zanikl.

Astronomové vyhlížejí možný střet asteroidu s Marsem

Šance, že se nedávno objevený asteroid srazí koncem ledna s Marsem, se zvýšila. Podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír je pravděpodobnost kolize zhruba jedna ku 25. Uvolnila by podobnou energii, jako když v roce 1908 dopadl na Sibiři tunguzský meteorit. Asteroid s průměrem kolem padesáti metrů zaznamenala observatoř v Arizoně na konci listopadu. Na základě tehdejších informací astronomové před týdnem odhadli pravděpodobnost, že se útvar označený 2007 WD5 srazí 30. ledna s Marsem, na jedna k 75. Propočty ale změnili poté, co student astronomie našel v archivech informace umožňující přesněji stanovit předpokládanou dráhu asteroidu. I když pravděpodobnost srážky zůstává i tak poměrně nízká, někteří vědci doufají, že se stanou jejími svědky. "Myslím, že by to bylo skvělé," řekl Don Yeomans, který vede v Pasadeně program sledování kosmických objektů v blízkosti Země. Jedním dechem ale ujistil, že kdyby se nějaký asteroid blížil Zemi, tak by si kolizi nepřál. Nicméně 2007 WD5 Zemi neohrožuje, k Marsu se blíží rychlostí 44 898 kilometrů v hodině. Yeomans se domnívá, že až pozorování přinesou další informace o dráze kosmické skály, šance na střet s Marsem se opět sníží. Podle propočtů by asteroid zanechal na povrchu rudé planety kráter o průměru kolem osmi set metrů.